Szczyrk – pomysły na wypoczynek

Z czego słynie Szczyrk? 

Jest to miasto znajdujące się w Polsce, w województwie śląskim i powiecie bielskim. Miasto to ma charakter turystyczno-wypoczynkowy. Prawa miejskie uzyskał w 1973roku.

Rozwój turystyki rozpoczął się tu już po I wojnie światowej. Wówczas pierwszą z baz noclegowych stanowiły poaustriackie koszary. W chwili obecnej w Szczyrku znaleźć można bardzo rozbudowaną bazę noclegową, od kwater pracowniczych poprzez pensjonaty, domy gościnne i apartamenty. Nic dziwnego, że noclegi w Szczyrku cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w ścisłym sezonie, ale również poza nim.

Z czego słynie Szczyrk? 

 • Ośrodka Narciarskiego Centralnego Ośrodka Sportu-Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.
 • pięknej przyrody
 • narciarstwa
 • zawodów narciarskich
 • stoków
 • wyciągów
 • tras górskich
 • szlaków pieszych
 • Grzbietów górskich
 • Przełęczy ,,Salmopolskiej”
 • licznych zabytków i muzeów

Główną atrakcją na wczasach w Szczyrku są bez wątpienia narty. Znajduje się tu dużo ośrodków narciarskich, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Najpopularniejsze to Solisko i Czyrna.

Zobacz również: majówka w górach czy nad morzem?

Znaleźć tu można również całe mnóstwo pięknych szlaków górskich, które swoją trudnością dopasowane są do każdego turysty.

.Kolejnym ważnym miejscem jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Miejsce objawień maryjnych z XIXw.

Deptak nad rzeką Żylicą jest następnym miejscem, które przyciąga turystów przez okrągły rok. Jest to szeroka, wybrukowana ścieżka pieszo-rowerowa. Można tam spotkać zimą narciarzy biegowych, a w pozostałych porach roku rolkarzy, rowerzystów i pieszych. 

W Szczyrku jest możliwość wypożyczania rowerów, by wypoczywać aktywnie, a pięknych i widokowych tras o różnym poziomie trudności tu nie brakuje.

W centrum miasta Szczyrk znajduje się Plac świętego Jakuba. Latem można usiąść tu na ławeczkach by odpocząć, dodatkowo działa tu wtedy fontanna i trawiasta plaża, natomiast zimą na tym miejscu rozstawiane jest lodowisko.

Turystów wczasowiczów przyciąga również nowoczesny ośrodek narciarski Beskid Arena. Wyróżnia go głównie na tle innych system naśnieżania snowBOX, co umożliwia produkcję śniegu w każdej porze roku. To obiekt wyposażony w różne tereny narciarskie dla osób zaawansowanych w jeździe, jak również dla amatorów jazdy na nartach. Jest tu pięć tras o długości 3,2 km. Latem znaleźć tu można trasę igielitową dla narciarzy oraz grawitacyjny tor saneczkowy.

Można wjechać tu koleją linową na grzbiet górski Skrzycze i przy dobrej pogodzie podziwiać panoramę Tatr i Beskidów.

Termy rzymskie w Hotelu Klimczok oferują odwiedzającemu wypoczynek w basenach urządzonych na wzór term rzymskich. Temperatura wody w basenach  utrzymywana jest cały czas na poziomie 28 stopni, zaś w jaccuzi 36 stopni Celsjusza.