Wypoczynek w górach: Żywiec

Żywiec, to piękne i malownicze miasto ulokowane w południowej Polsce, w Województwie Śląskim.

Jego charakterystyczne położenie w Kotlinie Żywieckiej już od najdawniejszych czasów interesowało zasiedlających te ziemie ludzi. Położona na niskiej wysokości nad poziomem morza u zbiegu dwóch rzek okolica, wykształciła dogodne warunki i swój własny mikroklimat, który współcześnie umożliwia zachowanie wiele rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin.

Dla wielu odwiedzających to miejsce turystów, miasto Żywiec kojarzy się z czymś znacznie więcej niż tylko z jednym z największych browarów przemysłowych w Polsce. Jest to także idealne miejsce do realizowania wielu form wypoczynku, wliczając wędrówki górskie, odpoczynek nad Jeziorem Żywieckim lub poznawanie charakterystyki folkloru i tradycji, z których słynie ten region. 

Noclegi nad morzem czy w górach? Wybierz swoją majówkę!

Atrakcje Żywca

Najlepszym miejscem gwarantującym najdoskonalsze poznanie historii miasta jest Muzeum Miejskie, które mieści się w Starym Zamku wzniesionym przez rodzinę Komorowskich w XVI wieku. Obiekt przebudowany w stylu renesansowym, mieści w sobie liczne wystawy oraz eksponaty opowiadające burzliwą historię miasta, ukazujące lokalne tradycje, znaleziska archeologiczne, a także prezentujące piękny świat otaczającej miasto przyrody. Część zbiorów mieści się także w Nowym Zamku, zwanym także Pałacem Habsburgów, wzniesionym przez ten znamienity ród w XIX wieku. Muzeum Miejskie mieści się w otoczeniu zadbanego Parku Zamkowego, który został przekształcony w XIX wieku w park w stylu angielskim z licznymi alejkami, a nawet z Domkiem Chińskim znajdującym się na niewielkiej wysepce. Warto rozpocząć nasze wczasy od wizyty właśnie w Muzeum Miejskim.

Stary Zamek – siedziba muzeum

Za najważniejszy punkt naszego wypoczynku w Żywcu, warto uznać Rynek Miejski. To malownicze założenie z zachowanym ratuszem oraz dzwonnicą, otoczone jest przez wiele charakterystycznych, wielobarwnych kamienic mieszczących w sobie restauracje, niewielkie sklepiki z tradycyjnymi wyrobami oraz liczne opcje noclegu rozrzucone po całym mieście, szczególnie w licznych i klimatycznych uliczkach.

Oczywiście podczas wczasów, nie można zapomnieć o Żywieckim Browarze, w którym mieści się współcześnie muzeum prezentujące długą historię piwowarstwa w tym regionie, ukazujące wszelkie techniki warzenia piwa oraz liczne eksponaty od oryginalnych beczek do leżakowania, po pierwsze kufle, materiały reklamowe oraz autentyczny sprzęt wykorzystywany przez dawnych piwowarów.  

Dla ludzi ceniących sobie wypoczynek nad wodą, w otoczeniu pięknych górskich krajobrazów, najlepiej sprawdzi się Jezioro Żywieckie. Powstały w XX wieku zbiornik retencyjny, oprócz regulowania poziomu Wisły, tak samo doskonale spełnia swoją funkcję turystyczną. Z ulokowanymi wokół brzegów restauracjami, punktami noclegowymi oraz atrakcjami, stanowi idealne miejsce dla tych, dla których kontakt z wodą stanowi obowiązkowy punkt każdych wczasów. 

Widok z góry Żar

Żywiec ma jeszcze wiele do odkrycia!