Jeśli wierzyć legendom Cieszyn jest najstarszym miastem w Polsce i został założony przez trzech braci Bolka, Leszka i Cieszka, synów polskiego księcia Leszka III. Według legendy bracia ciesząc się ze spotkania nad źródełkiem założyli miasto nadając mu nazwę Cieszyn. W miejscu ich spotkania znajduje się studnia zwana Studnią Trzech Braci.
Cieszyn otrzymał prawa miejskie pomiędzy 1217 a 1223 rokiem i jest stolicą krainy historyczno-geograficznej zwanej Śląskiem Cieszyńskim. Leży na południu Polski na Pogórzu Śląskim, tuż przy granicy z Czechami, nad rzeką Olzą. Lewobrzeżna część ośrodka miejskiego należy do Czech i nosi oficjalną nazwę Czeski Cieszyn. W polskiej dzielnicy prawobrzeżnej ponad 96% mieszkańców stanowią Polacy.
Cieszyn wydaje się być doskonałym miejscem do wypoczynku.
Jest to miasto bardzo spokojne, nawet w piątkowe wieczory. Nie potrzeba też wiele czasu by zwiedzić je wzdłuż i wszerz, a nawet przejść na stronę czeską. Niemniej warto zatrzymać się tutaj na dłużej, tym bardziej, że nocleg można w mieście znaleźć w wielu miejscach i w bardzo przystępnej cenie. Ceny w gospodarstwach agroturystycznych oscylują w granicach 30zł za nocleg. W hotelach są nieco wyższe, ale rzadko przekraczają kwotę 100zł za nocleg.
W tym temacie: Majówka w górach czy nad morzem?
Zwiedzanie Cieszyna warto rozpocząć od Rynku.
Powstał on w XV wieku, ale jego średniowieczna zabudowa niestety spłonęła w wieku XVI. Dziś można tutaj zobaczyć m.in. Dom Narodowy, czyli piękny budynek Cieszyńskiego Domu Kultury, Ratusz, czy wspaniale odrestaurowany Hotel Pod Brunatnym Jeleniem. Hotel ten został sprzedany w roku 1990 i nie oferuje już niestety noclegów, lecz wciąż działa tutaj elegancka, utrzymana w rokokowej stylistyce restauracja. W punkcie centralnym Rynku stoi Studnia (Fontanna) z figurą Św. Floriana z XVIII wieku.
Spędzając wczasy w Cieszynie nie wypada nie odwiedzić również cieszyńskiej Wenecji, czyli okolic sztucznego kanału rzeki Młynówka. Od średniowiecza mieli tam swoje warsztaty cieszyńscy rzemieślnicy. Ukwiecone niskie domki nad kanałem cieszą oczy turystów po dziś dzień uprzyjemniając wypoczynek.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w Cieszynie jest Wzgórze Zamkowe z najstarszymi zabytkami w Polsce pięknie wkomponowanymi w park utrzymany w romantycznym stylu. To tutaj znajduje się m.in. XI-wieczna Rotunda Romańska widniejąca na polskich banknotach dwudziestozłotowych.
Będąc na wczasach w Cieszynie warto zobaczyć również wspomnianą już Studnię Trzech Braci, Stary Targ ze słynną figurą Madonny z Dzieciątkiem autorstwa Piotra Parlera – architekta Katedry Św. Wita w Pradze, Sanktuarium Matki Boskiej Cieszyńskiej, Plac Londzina z jego zabytkami sztuki sakralnej, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz oczywiście Most nad Olzą. Na jego krańcach znajdują się, po czeskiej stronie restauracja Avion, a po stronie polskiej księgarnia mieszcząca się w dawnym budynku straży granicznej. Tutaj w słoneczny dzień można zorganizować sobie wspaniały wypoczynek z dobrą książką na leżaku.